Previous Festival line-ups

2020

Blue Sands, Bonsai Panda, Canvas, Commander Spoon (BE), Coreto (PT), Eran Har Even – World Citizen, Franz von Chossy Trio, Fuensanta Méndez (Ensamble Grande), Jan Geijtenbeek trio feat. Thomas Pol & Niek de Bruijn, Joanna Duda (PL), Johanna Summer (DE), JOHN FROST, Karen Willems (BE), Kika Sprangers Quintet, Maripepa Contreras Quintet, Marta Arpini – Forest Light, Mundus Quartet, NABOU (BE), ‘Piece By Piece’ (IE), Redbourg Group, SIMIO, SMANDEM., Susana Santos Silva Impermanence (PT), Tobias Preisig (CH), Xavi Torres – A Kind Of Beethoven, Young-Woo Lee Quartet.

2019

Agnes Gosling 4tet, Alarmist (IE), Bobby Rausch (DE), Christian Palmieri, Daahoud Salim Quintet, Doppler Trio, Gerri Jäger Double Duo, Göksel Yilmaz Ensemble, Guy Salamon Group, Half Easy Trio, Hendrik Eichler, Hlib Baisha, Ignacio Santoro, Jeroen van Vliet Moon Trio, KALI (CH), Kyle Winklaar, LoLanders (GB/NL), Matteo Myderwyk, MDC III (BE), MICHEL MEIS 4TET (LU), Mindaugas Apulskis, Mo van der Does Quartet, Month of Sundays (AT), Mudita, Myrthe van de Weetering, Nizar Rohana Trio, ODELION ORCHESTRA, OZMA (FR), PONYLAND (GB), Rodrigo Ballesteros, Sabrina Starke, Scott McLemore 4tet (IS), Son Swagga, SWART., Takoushis-Karapatakis Project (CY), Teus Nobel | Liberty Group, Tommaso Perazzo, Toni Vaquer Sextet (ES), Travelers (IT), Twists, Wietse Voermans Quintet.

2018

3times7, Alex Simu Quintet, Andreas Kühne, AVA Trio, Caravan – Julian Schneemann & Friends, Cast Glass, Coal Harbour, COLEN – A Birds’ Eye View, EXIT UNIVERSE (AT), Federica Michisanti Trioness (IT), GreyHeads, Hermine Deurloo / Rembrandt Frerichs Quartet, Hobby Horse (IT), Holler My Dear (GE), Ian Cleaver Trio + Jasper Blom, Ildo Nandja, Ivan Baryshnikov, JUNO (NO), Kleptomatics (BE), KRUPA & The Genes, Laurent Coulondre – Gravity Zero (FR), Lingua Franca Ensemble, Luka van de Pol, Marie Kruttli Trio (CH), Martijn Soeterbroek, Nabou Claerhout, Niels Broos & Jamie Peet, Noam Vazana, Quartzite 4tet, Reinier Baas & Ben van Gelder duo, Sanne Huijbregts, Shishani & the Namibian Tales, SPOKEN + 2, Sun-Mi Hong Quintet, Tabanka, Teis Semey, The New Conrad Miller Trio, The Nu Nova Compound, Three Body Trio (GB), Woody Black 4 (AT), Yaşam Hancılar Band.

2017

Allison Philips Trio, Ätna (DE), Broken Brass Ensemble, Bruno Calvo Quartet, BRUUT!, The BvR Flamenco Big Band, CCQ (Chris Corstens Quartet), Christoph Chudaska, Daniel Juarez, Filomena Croce, Fridolijn, Gidon Nunes Vaz Sextet, hoera. (BE), Joost Lijbaart – Under the Surface, Kika Sprangers, Laura Perrudin (FR), Lukas Zabulionis (NO), Lwela Kasulwe, Madeleine & Salomon (FR), Marcio Philomena, Marzio Scholten ‘Solo’, Molino, Murat Ali Cengiz, Nérija (UK), The Nordanians, Quibus, Rogier Telderman’s TRIPTYCH, Sanem Kalfa & George Dumitriu, SCHNTZL (BE), Skeltr (UK), Sun Mi Hong, Teus Nobel, Tin Men and the Telephone, Trempera!, Umbra (IE), Xavi Torres Trio, Yuri Rhodenborgh.

2016

Binker & Moses (UK), Bodurov Trio, De Raad van Toezicht, Dina Medina, Efe Erdem, EvenSanne, Fluks, Ikarai, Jeangu Macrooy, Junhyung An Quintet, Karsu, Kruidkoek, Liya Grigoryan Trio, Loran Witteveen Trio, Marutyri, Michiel Stekelenburg Quintet, Naoko Sakata Trio, Raoul & Timo, Rohey (NO), Rok Zalokar Trio, Schwab / Soro (FR), Shishani & The Namibian Tales, Thomas Pol in America, Tristan, Voodrish, Vuma Levin Quintet, Wójciński / Szmańda Quartet, Zitakula.

2015

Antimufa, Azure Hiptronics, Corrie van Binsbergen solo, Frank Windemuller Group, GOSTO, Hermine meets Zapp4, Joyce-Lou & JDMC, Julian Schneemann – Roundabout, Kukushai, Naked Wolf, Ntjam Rosie, Okabe Family, Phil’s Music Laboratory, Pieter Bast E.S.P. Quintet, Roos Jonker, Rumbata Beat Band, Sandro Fazio Band, Sarah-Jane, Sebastiaan van Bavel Trio, Startas Orkester, The Ambush Party, The Pierre Dunker Quartet, TRAEBEN, Van Asselt/Vistel Project.

2014

Alex Koo Quintet, ATANGA BOOM!, Bob van Luijt – Solo, DASH!, Dominic J Marshall trio, Esther Van Hees, GROWTH, Jasper Blom Quartet, Jeroen van Vliet’s trio OGU, Lars Dietrich, Little Known Facts, Maarten Hogenhuis Trio, Maartje Meijer Trio feat. Joris Roelofs & The New Amsterdam Voices | Virgo, Marco Santos, Mechanical Duck, MINYESHU, Paul van der feen Odyssee, Paul van Kessel, SINAS, The NOO Ones, the ob6sions, Tico Pierhagen & Aguabajo, Torque Trio, Udo Pannekeet.

2013

Anna Elis de Jong Group Stages of Being, Batik, Benjamin Herman, BL3NDER, CBG, Dimami, eBraam, Elizabeth Simonian, Heleen van den Hombergh, Koffie, Maite Hontelé, Miguel Rodriguez, Phaedra & Band, Plastik Soldiers, Pumporgan, Re:Freshed Orchestra, Rembrandt Frerichs Trio, Simin Tander Quartet, Stephanie Francke Quartet, Teus Nobel – Liquid Music Quintet, The Hague Jazz Project, TILTAN, Tommy Moustache, Wolfgang Maiwald Trio.

2012

Amstel Bigband, BRUUT!, Cactus Truck, Celine Cairo, Crescent Double Quartet, Cubrabop Quintet, De Nazaten, D-Felic’s New Quintet, Dutch New Morning, Floriaan Wempe Kwartet, Hermine Deurloo/Tony Overwater/Joshua Samson ft. Jesse van Ruller, Kenturah’s Kitchen, KØGGING, Maaike den Dunnen Quintet, Maria Mendes Quintet, Michiel Stekelenburg Quartet, Miró Move, New Rotterdam Jazz Orchestra, Organic Three, Salvation Street Shout, Sebastiaan van Bavel Trio, Talking Cows, The Blindfold Test, The Jazzinvaders.

2011

Amsterdam Jazz Orchestra, Ape Not Mice, AsGuests with Strings, CaboCubaJazz, Clazz Ensemble, Diederik Rijpstra’s Wampum, Felix Schlarmann Group, Iman Spaargaren Septet, Jasper Somsen Group, Kern Koppen, Martin Fondse & Wolfert Brederode, Nadine Nix Asempa, Nanko, Ntjam Rosie, Prisor Jazz Band, Red Limo String Quartet, Square Orange, The More Socially Relevant Jazz Music Ensemble, The Very Next, Tin Men and the Telephone, Tom Beek Trio, Torque, Tuur Moens & Syndicate, Vocalicious.

2010

Animated, Artvark Saxophone Quintet, Blazin’ Quartet, Bram Stadhouders Korps, Charlotte Karlsted Band, Eef van Breen group, Erman Dirikcan Trio, Folkert Oosterbeek Trio, Jungle Boldie, Licks & Brains, Liquid Leftie, Miguel Rodriguez trio, Mrs. Smit & the boys from Brasil, Paulus Schafer Gipsy Band, Pieter de Graaf trio, Rare Groove Orchestra, Roderik Povel, Roos Jonker, Sandro Fazio band, Tarhana, The Brownies, Tim Langedijk Trio.

2009

AGOG, Anne Guus Teerhuis, Bernard Berkhout Swing Orchestra, BongoMatik, Busch/ van Kemenade, Captain Hook, Diederik Rijpstra’s Quartet, Einstein Barbie, Franz von Chossy trio, Jan Wouter Oostenrijk, Jessica Manuputty, Kristina Fuchs, Lochs/Balthaus/Herskedal, Marike van Dijk Quintet, Marzio Scholten Group, Mischa van der Wekken Quintet, Nomy Rosenberg Trio, Quincey, Renske Taminiau, Rob van de Wouw, SIMIN, SINAS, Van Merwijks Music Machine, Wirtz, WOOD.